Chemické černění kovů

Shrnutí procesů určených k černění povrchu kovů
Kód produktu: GANO1
Dostupnost: Na objednávku
Počet kusů:
cerneni_3
Hodnocení: Nehodnoceno

Popis


Blackening, neboli černění je proces při kterém dochází ke snížení odrazu světla na povrchu kovu za vzniku zbarvení v tónech od modrých odstínů až po sitě černou. Vrstva oxidu, která vzniká během procesu má vlastnosti podle kombinace technologie a nosného materiálu. Tento proces dělíme podle teploty při níž se provádí na horké černění (>100°C) a studené černění (při pokojové teplotě).


Proces horkého černění je znám a používán již dlouhou dobu a pro výsledné vlastnosti ošetřeného materiálu v porovnání s cenou, je stále velmi populární po celém světě.


Je založen na principu působení velmi zásadité lázně na povrch kovu za vzniku příslušných oxidů kovů, tímto procesem lze docílit velmi konzistentní vrstvy provázané s povrchem louhovaného předmětu. Velmi ceněné je zbarvení a odolnost vůči otěru, stejně jako rezestenci vůči korozi, tu nezajišťuje sama o sobě vrstva oxidu i když částečnou rezestinci materiálu dává, ale je potřeba použít například oleje k impregnaci povrchu, což vrstva černého oxidu svými vlastnostmi podporuje. Přesto tato metoda obnáší určitá rizika a je potřeba uzpůsobit jim výrobu, která je ve většině případů manuální.


Italgalvano má tento proces označený Mark 30. Je to 5 krokový proces včetně finální olejové úpravy povrchu a procesní teplota pro samotný Mark 30 je 146-152°C.


Pro nerezovou ocel má výrobce proces Mark 45 a procesní teplota je 120-130°C, v tomto případě se jedná o 8krokový proces včetně oplachu, sušení a impregnace.Největším problémem tohoto procesu je vznik silně korozivních par u kterých existuje riziko výbuchu a poleptání obsluhy, toto se stává z důvodu toho, že lázeň má teplotu nad bodem varu vody a ta se v průběhu ze směsi neustále odpařuje (je tam až 50% vody), takže je potřeba jí průběžně doplňovat zpět, aby se neměnila pracovní koncentrace lázně, což je potřeba technicky vyřešit včetně odsávání par.Proces studeného černění se rozšiřuje od 70. let minulého století v návaznosti na tlak ze strany úřadů a okolí provozoven v mnoha státech. Vzhledem k tomu, že výsledná černá vrstva byla u studeného procesu méně odolná vůči například otěru či korozi, tak se uplatnění tohoto procesu stalo vhodným jen pro některé účely (často pro estetické do interiéru) a nebylo schopno nahradit proces horkého černění. Přesto, že se dlouho nedařilo vyvinout technologii, která by výslednou kvalitou a cenou dosahovala klasické metody, trend byl nastaven jasně což podporovalo i množství havárií (včetně smrtelných) a problémů, které tato technologie nese, bylo hnacím motorem ve vývoji alternativy.


Technologii, která je schopná plně nahradit technologii horkého černění oceli, je například proces MARK 5333 od společnosti. Dosahuje temných černých odstínů, srovnatelné rezistence a navíc se dá plně automatizovat. Tento proces se dá zvládnout pokud neni materiál hodně zkorodovaný většinou v 5 krocích včetně finální antikorozní povrchové úpravy včetně oplachů.Pro nerezovou ocel je pak určený proces Mark SS 73. U nerezezové oceli je situace specifická, záleží například na velikosti plochy a některé kroky je případně potřeba opakovat, pro dosažení požadovaného výsledku u konkrétního výrobku.Další možností jak vytvořit finální černou vrstvu na výrobku je na slitinu železa nanést vrstvu mědi a použít produkt Mark 20L. Tento roztok funguje jako dip do kterého se při teplotě 60-80°C namáčí na dobu 5-15minut upravovaný materiál. Další variantou je nanést vrstvu mosazi na slitinu železa a následně provést opět louhování v dipu Mark 20L. Akorát pro mosaz je potřeba ještě zařadit jeden krok kdy se na dobu 1-3minuty louhuje zpracovávaný materiál v roztoku produktu Mark 10L při teplotě 102°C a následně se provede krok louhování v roztoku Mark 20L po dobu 5-15minut při teplotě 60-104°C.


Pokud nad zařazením procesu černění uvažujete, rádi Vám poradíme, případně předvedeme vlastnosti vybrané technologie na Vašich vzorcích, dokážeme Vám navrhnout celý proces přesně podle Vašich potřeb ať už v manuální a nebo automatizované variantě a zajistit Vám i kompletní technické řešení na klíč včetně softwarové podpory a v případě problémů s výrobky pomoci s jejich analýzou a návrhem jak problém vyřešit.Parametry

Název parametruHodnota

 


KONTAKT INFORMACE O NÁS
    L. Váchy 1582, 760 01 Zlín Obchodní podmínky Vše o nákupu
   577 214 197, 602 530 112 Dokumenty ke stažení O nás
   britrade@britrade.cz Doprava Kontakty

 
HRDÝ ČLEN SKUPINY BRITRADE GROUP


GR cafeGR ledikGR britradeGR Bratea
Copyright © 2018 BRITRADE, All rights reserved