Archiv

LED žárovky – energeticky úsporné osvětlení vašeho domova pro celou generaci, 1. část

V našem miniseriálu, většinou formou otázek a odpovědí, vás ve stručnosti seznámíme se stále populárnějšími světelnými zdroji LED.

Co znamená slovo LED ?

LED (z anglického „Light-Emitting Diode“,tj. dioda emitující světlo) je polovodičový světelný zdroj, který, pokud jím prochází elektrický proud, vyzařuje (emituje) světlo.


Jaké jsou druhy světelných zdrojů LED ?

Světelných zdrojů LED dnes existuje již celá řada. Nejznámějšími z nich jsou klasické světelné zdroje v LED provedení, konkrétně LED náhrady klasických žárovek s paticemi E14, E27 , GU10, MR16 nebo LED náhrady různých typů zářivek, nejčastěji klasických zářivek s paticemi G13 (T8).

V moderních LED svítidlech se stále častěji setkáváme se speciálními světelnými zdroji, například SMD LED, tj. s LED v provedení pro povrchovou montáž, umístěnými na hliníkových plošných spojích. Tyto světelné LED zdroje mívají špičkové parametry a obvykle bývají navržené pro konkrétní typ moderního LED svítidla. Jejich případné použití ve starších svítidlech v provedení s klasickými paticemi proto většinou není možné.

Dalším oblíbeným typem světelného zdroje jsou LED pásky. Spektrum využití LED pásků je velmi široké a zaslouží si více prostoru. Budeme se jim proto věnovat v samostatném článku.

A nyní se vrátíme k nejčastěji používaným světelným zdrojům – LED žárovkám.


Jak fungují LED žárovky?

Uvnitř každé LED žárovky jsou umístěny LED diody. Jejich celkový počet a parametry, zejména příkon [W], účinnost [lm/W] a použitá optika určuje celkový světelný tok [lm] a úhel rozptylu světla LED žárovky. Optimální spínání a tok proudu uvnitř LED žárovky zajišťuje LED driver, bezkonkurenční životnost LED žárovek pak příznivě ovlivňuje kvalitní konstrukční návrh chlazení a odvodu zbytkového tepla z LED žárovky.


Kde a jak můžeme LED žárovky použít ?

LED žárovky mohou být použity ve většině běžných svítidel vaší domácnosti, včetně lampiček, nábytkových, nástěnných, vestavěných, bodových, lištových nebo lankových svítidlech, ale také ve svítidlech pro venkovní použití - například v LED reflektorech nebo v zahradních svítidlech.


Jak vybrat vhodnou LED žárovku ?

Hlavním parametrem pro správný výběr LED žárovky sloužící k náhradě za zastaralou wolframovou žárovku je PATICE používaného svítidla, nejčastěji to jsou patice E27, E14, GU10 nebo MR16.

Další důležitý údaj, který bychom při výběru LED žárovky měli znát je požadovaný SVĚTELNÝ TOKžárovky v lumenech [lm]. Pokud se chystáme nahradit klasickou wolframovou žárovku LED žárovkou a neznáme skutečnou hodnotu jejího světelného toku, můžeme ho orientačně odvodit vynásobením příkonu stávající wolframové žárovky konstantou 10. Praktická účinnost wolframové žárovky bývá od 10lm/W do 14lm/W - čím vyšší příkon, tím vyšší účinnost wolframové žárovky. LED žárovky dosahují v praxi mnohem vyšší účinnosti než klasické žárovky, nejčastěji se setkáme s hodnotami od 60lm/W do 90lm/W.

Požadovaný PŘÍKON LED žárovky můžeme orientačně stanovit, podobně jako v předchozím případě a to pouhým vydělením hodnoty příkonu stávající wolframové žárovky konstantou 7 (účinnost LED žárovky je asi 7x vyšší než u klasické žárovky).

Doporučenou hodnotu světelného toku a příkonu LED žárovky ale raději konzultujte se svým prodejcem, vhodné parametry kupované LED žárovky nemusí přesně odpovídat těmto jednoduchým kalkulacím a mohou se lišit podle výrobce a použitých čipů LED žárovky.

Stejně jako u klasických žárovek můžeme při výběru BARVY SVĚTLA LED žárovek volit z několika dostupných variant, od teplé bílé, k bílé, studené bílé až k denní bílé. Barvu světla LED žárovky vybíráme obvykle podle aktivity, kterou při jejím osvětlení budeme vykonávat. Denní bílá stimuluje k aktivitě a je vhodná do pracoven, kanceláří, dílen nebo garáží. Naopak teplejší barvy a tóny jsou vhodné do odpočinkových míst - nad jídelní stoly, do obývacích a dětských pokojů nebo do ložnic. Výběr je také podmíněn osobním vkusem kupujícího, atmosférou, kterou chce dosáhnout nebo nábytkem a charakterem místnosti, do které je LED osvětlení pořizováno.

VYZAŘOVACÍ ÚHEL světla LED žárovky určuje pod jakým úhlem je světlo LED žárovkou vyzařováno a jakou plochu nebo prostor osvítí. Klasické žárovky vyzařují světlo stejnou intenzitou do všech směrů, LED žárovky jsou dostupné v provedení směrovém i všesměrovém. Všesměrové LED žárovky volíme například do chodeb nebo koupelen, kde potřebujeme osvítit celou plochu místnosti, naopak do LED lampiček určených pro čtení volíme směrové LED žárovky. Údaje o vyzařovacím úhlu LED žárovky bývají dostupné v technických listech u vašeho prodejce.


Jaké mají LED žárovky výhody proti klasickým žárovkám ?

LED žárovky nabízejí mnoho jedinečných finančních a energeticky úsporných výhod oproti tradičním žárovkám nebo kompaktním zářivkám (úsporkám).

LED žárovky:
  • mají mimořádně dlouhou životnost, ta je až 5 krát delší než je životnost kompaktní zářivky (úsporky) a mnohem delší (asi 40x), než životnost tradiční žárovky.
    Typické LED světlo, které svítí 8 hodin denně, vydrží v provozu asi 17 let před další výměnou LED žárovky, což je doposud nevídaná hodnota! Použití LED žárovek je proto ideální zejména ve svítidlech se ztíženou dostupností.
  • protože LED žárovky nemají žádné žhavící vlákno ani pohyblivé části, jsou vysoce odolné a nenáročné na údržbu
  • generují minimální teplo a téměř žádné UV záření, což snižuje energetické nároky na klimatizaci v osvětlených místnostech a chrání nábytek a tkaniny před vyblednutím
  • zajistí významné energetické úspory. K výrobě stejného množství světla je u LED žárovek zapotřebí až o 80% méně elektrické energie než u klasických žárovek

Podle všeho se právě LED žárovky stávají tím světelným zdrojem, který nahradí nejen klasické žárovky, ale i kompaktní zářivky (úsporky). Důvody, proč zatím úsporky na pultech obchodů přežívají a nebyly dosud úplně vytlačeny LEDkami jsou dva :

1) První generace LED žárovek měla příliš úzce soustředěný svazek světla

2) Náklady na výrobu LED žárovek byly příliš vysoké a tomu také odpovídala jejich vysoká prodejní cena

Nicméně čas a zejména rychlý vývoj v LED technologiích nabízejí řešení obou těchto problémů. LED diody se nyní seskupují do „clusterů" nebo „array“, složených ze skupiny LED diod a poskytujících mnohem více světla. Jejich následným vložením do difúzních čoček se výsledné světlo rozptyluje mnohem lépe a do širšího prostoru.
Ceny LED žárovek v posledních měsících významně klesly. LED žárovky nyní nabízejí nejen plnohodnotnou funkční, ale i cenově mnohem efektivnější alternativu klasických žárovek a úsporek.


POUŽITÉ ZDROJE a citace

Wikipedie        http://cs.wikipedia.org/wiki/LED

http://en.wikipedia.org/wiki/Light-emitting_diode?oldid=158668693

SVĚTLO         http://www.odbornecasopisy.cz/res/pdf/39810.pdf


KONTAKT INFORMACE O NÁS
    L. Váchy 1582, 760 01 Zlín Obchodní podmínky Vše o nákupu
   577 105 713, 577 105 715 Dokumenty ke stažení O nás
   britrade@britrade.cz Doprava Kontakty

 
HRDÝ ČLEN SKUPINY BRITRADE GROUP


FacebookGR cafeGR ledikGR britradeGR Bratea
Copyright © 2018 BRITRADE, All rights reserved